ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում դեկտեմբերի 4-ին խորհրդարան էին այցելել  Հայաստանի մարզերի եւ մայրաքաղաքի մի շարք  ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչներ:
Ճարտարապետական եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի միջին մասնագիտական կրթության քոլեջի ուսանողների եւ դասախոսների հետ հանդիպել է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանը:
Երեւանի Ա. Հովհաննիսյանի անվան թիվ 194 հիմնական դպրոցի աշակերտների եւ ուսուցիչների հետ հանդիպել է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արմեն  Փամբուխչյանը:
Երեւանի Ռոմանոս Մելիքյանի անվան պետական երաժշտական քոլեջի ուսանողների եւ դասախոսների հետ հանդիպել է ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Մանուկյանը:
ՀՀ Կոտայքի մարզի Պտղնի գյուղի միջնակարգ  դպրոցի  աշակերտների եւ ուսուցիչների հետ հանդիպել են ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Անդրանիկ Քոչարյանը, Քրիստինե Պողոսյանը, Սիփան Փաշինյանը, Արփինե Դավոյանը, Լուսինե Բադալյանը, Արթուր Դավթյանն ու Արմեն Խաչատրյանը:
Հանդիպումներն ընթացել են հարցուպատասխանի ձեւաչափով:
Մասնակիցները բարձրաձայնել են հարցեր, որոնք առնչվել են  Ազգային ժողովի կառուցվածքին ու գործունեությանը, կրթական ոլորտին, տրանսպորտին եւ ճանապարհային խցանումներին:
Անդրադարձ է եղել նաեւ «Բարձրագույն կրթության եւ գիտության մասին» օրենքի աշխատանքային նախագծի այն դրույթին, որով առաջարկվում է հայոց լեզու, հայ գրականություն եւ հայոց պատմություն առարկաները  բուհերի ոչ մասնագիտական ֆակուլտետներում ուսուցանման համար համարել ոչ պարտադիր:
Նշվել է, որ առաջարկությունը սխալ է հասկացվել: Տրվել է պարզաբանում, որ  բուհն ինքն է ընտրելու այդ առարկաների դասավանդման  անհրաժեշտությունը:
Այցի շրջանակում հյուրերը շրջել են խորհրդարանի շենքում, հետեւել Ազգային ժողովի հերթական նիստի աշխատանքին, թանգարանում ծանոթացել խորհրդարանի պատմությանը, եղել նաեւ գրադարանում:

On December 4, within the framework of the NA Open Lesson programme representatives of a number of educational institutions of marzes and capital of Armenia visited the parliament.
The deputy of the NA My Step Faction Heriknaz Tigranyan met with the students and lecturers of the Secondary Specialized Education College of the National University of Architecture and Construction of Armenia.
The deputy of the NA My Step Faction Armen Pambukhchyan met with the pupils and teachers of Yerevan A. Hovhannisyan N 194 Basic School.
The deputy of the NA My Step Faction Artur Manukyan met with the students and lecturers of Yerevan Romanos Melikian State Music College.
The deputies of the NA My Step Faction Andranik Kocharyan, Kristine Kocharyan, Sipan Pashinyan, Arpine Davoyan, Lusine Badalyan, Artur Davtyan and Armen Khachatryan met with the pupils of the Secondary School of Ptghni Village of the RA Kotayk Marz.
The meetings went on in Q & A format.
The participants voiced questions which related to the structure and the activity of the National Assembly, the educational sphere, the transport and traffic jam.
They have touched upon the provision of the working draft of the law on Higher Education and Science which proposes to consider non compulsory for the study in the non specialized faculties of the higher educational institutions the subjects Armenian Language, Armenian Literature and History of Armenia.
It has been noted that the recommendation has wrongly been understood. A clarification has been made that the higher educational institution will choose itself the necessity of studying those subjects.
Within the framework of the visit the guests took a tour to the building of the parliament, observed the work of the regular sitting of the National Assembly, got acquainted with the history of the parliament and were also in the Museum.